A 80-as évek neo-expressionista festője
A kezdetek és a 'Korona'
1960-ban született haitiből származó apától és puerto ricoi anyától. Szülei révén ezáltal már gazdag kultúrával érkezett a nagyvilágba, ahonnan az inspirációi sokszor származták elmondása szerint. Önmagát tanította már egész korán, és apja könyvelői pozíciója miatt kiló számra volt neki biztosítva a papírlap amire mindig kedvesen emlékezett vissza. Anyai és apai oldalról egyaránt megkapta a szükséges bátorítást, ami odáig vezetett, hogy a 70-es években már az utcákat járta és graffiti formában hagyta hátra a névjegyét.
Leginkább metrószerelvények voltak az áldozatai az épületfalak mellett. Érettségi előtt hagyta ott az iskolát, hogy az utcán árult pólók és képeslapokból szerezzen pénzt amit saját alkotásaival látott el.
Alkotásait sokszor egy koronamotívummal látta el, ami főleg fiatal kori énjének lázadását reprezentálta. Elmondásai alapján a fekete kultúra fontosságára akarta felhívni a figyelmet vele, és egyfajta jelképként gondolt rá ő maga is. Francesco Clement így részletezte a mintát:
a három csúcs, három Jean kultúrájának fontos részétre utal. A Költő, a Zenész és a Boxbajnok.
A későbbiekben a korona nem csak Basquiat számára volt fontos, de a művészeti világban popkulturálissá vált, napjainkban pedig a egyre elterjedtebbé vált, főként a fekete kultúrában
A csúcsról a mélybe
Warhol közreműködése miatt a 80-as évek közepére Basquiat a csúcsra került. Több kiállításon vettek részt, ahol képeinek ára amit vászonra vitt egyre inkább drágultak, szinte hétről hétre több 10 000 dollárt ugrott. Expresszionista alkotásai domináltak a művészeti világban amik a kulturális háttere miatt még figyelemfelkeltőbbek voltak.
Ahogy nőtt a népszerűség úgy nőttek a problémái. A droghasználati szokásai már barátai számára is aggasztóvá váltak, és ennek köszönhetően paranoiássá kezdett válni. Saját gyógymódja a dologra az elszigetelődésre való hajlama volt. 88-ban New Yorkból Hawaiira vonult vissza néhány hónapra és azt állította heroinfüggőségét maga mögött hagyta.
27 évesen kábítószer-túladagolásban vesztette életét. Rövid ideig volt köztünk, de neki tulajdonítják, hogy az afroamerikai és latino művészetet beemelte a modern elit világába.
A Névtelen festményként elhíresült alkotása több mint 110 millió dollárért kelt el és ezzel a legdrágább festményeként tartják számon amit aukción adtak el 2017-ben. Visszatérő elem volt ábrázolásaiban a fej/koponya. A festmény Yusaku Maezawa-hoz került, aki egy japán milliárdos, és ez az eladás minden idők 10 legdrágább alkotása közé emelte a művet.