Tetoválás stílusok

A tetoválás történelmében rengeteg stílus fejlődött ki. Leginkább a népcsoportokhoz köthetőek ezek, csak úgy, mint a rasszok itt is meg van, hogy melyik hol örvend nagyobb népszerűségnek, értelem szerűen a saját közegükben. Összeszámolni is nehéz ezeket a típusokat, de itt megpróbálkoztunk vele. A lista folyamatosan bővül, és remélem sose érünk a végére, mivel az idő múlásával újabb és újabb stílusok jelenhetnek meg. A jelentős része a ezeknek az utóbbi 30 évben tűnt fel azzal a sebességgel, amivel a tetoválás maga is pop kulturális sikereket ért el leginkább a nyugati emberek körében.

Az önkifejezés egyik alap formájaként és a társadalmi hovatartozás miatt a tetoválás egyik szerves része az emberiség kultúrájának. Törzsi szimbolika, harci rangfokozatok, szent képek, férfivá válás mintái, és még sorolhatnám. A stílus jegyeket napjainkban már sok esetben jól el lehet különíteni, ezért talán sokaknak inspirációt jelenthet, ezek csoportosítása. Ezzel is próbálva segíteni mikor egy szalonba látogatsz és elképzelésedet igyekszel átadni a tetoválónak.

Tehát a tetoválás stílusa a lokáció történelmétől ugyan annyira függhet mint sok esetben magától a művészektől. Rengeteg tetováló rendelkezik a saját maga által kialakított stílussal ami nem feltétlenül szembe tűnő de a szakma vagy egy hozzá értőbb akár könnyen felismerhet. Ez cseppet sem rossz! Hiszen az ő egyedisége, a tetoválás stílusa és a te elképzeléseiddel valami igazán egyedit hozhattok létre. A tetoválás stílusok nagyban hasonlítanak festőművészetben ismert stílusokhoz is elméleti szinten mindenképp, de olykor a gyakorlatban is, hiszen a képzőművészetben megjelenik az impresszionizmus, klasszikus, kortárs, úgy a tetoválásban az old school, irezumi, vagy a biomehanikus elnevezés.

Hogyan dönts, milyen stílust szeretnél? 

Ha kicsivel is de szeretnék talán 3 hasznos tanácsot adni mielőtt elhatározod magad. 

  • Kerüld azokat a stílusokat, amik aktuálisan divatosak vagy túlmutatnak rajtad. 
  • A tetoválás stílus váltson ki belőled valami személyes kötődést. Próbáld úgy értelmezni mint valami ami meghatározza egy részedet és kifejezi azt aki vagy. Lehet kicsit megfoghatatlannak tűnik ez a tanács de kérdezd meg magadtól, miért tetszik a stílus? Mitől érzed közel magadhoz? Színek, ábrázolás mód, a mögötte álló történelem, van személyes kötődésed hozzá, láttál valakin hasonlót aki inspirál? 
  • Megtaláltad ami tetszik? Jegyezd fel és ne feledkezz meg a többiről sem! Ismerj meg annyit amennyit csak lehetőséged van, mert ha csak egy szeletét látod a kínálatnak később talán szembe jön az amelyik jobban tetszett volna. Ne dönts elhamarkodottan, és igyekezz kellően informált lenni. 

 

Folyamatosan bővítjük a stílusok ismertetését

Az itt megtalálható képek egyike sem a szalonban készült! Mindössze jól szemléltető példaként jelennek meg más (külföldi) művészek munkái az interneten publikált képek közül.

Minimál

A minimál stílus talán a legegyszerűbb mind közül, de pont ebben rejlik a szépsége. 2018 óta hatalmas népszerűségnek örvend, és elterjedése miatt sokkal többen tetováltatnak, mint korábban. Emberközelibbé tette a kultúrát olyanoknak is, akik korábban nem érezték úgy, hogy bőrüket tű alá tennék. Korábban csak töltelék ábrák voltak a test azon részein, amik nem képezték egy nagy minta egészét, így azok, akik kezdtek kifogyni a szabad bőrfelületből, még tudtak futni egy utolsó kört. A minimalista ábrák könnyen elhelyezhetőek az ujjakra, fül köré, belső ajak, vagy boka területeire, ahol még esztétikusak tudtak maradni a kis hely miatt ahová sokszor még a tetoválónak is nehézséget okozott a munka.

Read more »

Realisztikus

Ahogy a neve is mutatja a stílus igyekszik maximálisan élethű ábrázolást alkalmazni. Magas részletességre törekszik, fotó minőségű képeket produkálni. Időtlennek nevezhetjük, mivel a XIX. század közepétől kezdve populáris a tetoválások között, és ez igény napjainkra sem csökkent az ilyen alkotásokra. Évről évre egyre magasabb szinten képesek a művészek kidolgozni a mintákat, ahogy az egyre modernebb eszközök jelennek meg a szakma számára. Fontos a jó minőségű festék és technika, amit el kell sajátítania a tetoválónak. Az emberiség képzőművészeti igényének megjelenése óta jelen van, mivel törekszünk a tökéletességre, és erre nincs is jobb próbatétel, mint egy hiperrealisztikus munka elkészítése.

Read more »

Szürreális

Csak úgy, mint sok más stílus ez is a képzőművészetben már jól ismert ábrázolási mód.  Szokatlanul realista ábrázolás, ami paradox módon absztrakt ábrákkal töltenek meg. Franciaországi gyökerekkel rendelkezik és az 1920-as évekig nyúlik vissza a festőművészetben. A motivációja a tudatalatti hatalmas ismeretlensége, ami mindenkiben más formákat ölt. Olyan látásmódot igényelt, ami szakít a hagyományos formákkal, elképzelésekkel és a valóst a valótlannak titulált dolgokkal keveri. Álmok, képzelet, ábrándok ismeretlen színei, alakjai és mintái töltik meg a jól ismert élő és élettelen dolgokat. Legismertebb képviselője Salvador Dali. Voltaképpen ezt a stílust emeli át egy az egyben a tetoválásba is.

Read more »

Neo Tradicionális

Mi az amit biztosan tudunk? A neo tradicionális stílus Amerikából ered, és az old school újraértelmezése bizonyos értelemben. Az újfajta ábrázolási módot nem tudjuk egy bizonyos emberhez kötni, mivel több művész kezdte el kitapasztalni milyen is az, mikor szakítva az ország tetováló hagyományaival -na meg kicsit modernizálva azt, -több színt használ, és éles kontúrokat fest. Részletgazdagabbá tették a mintákat, és ezzel stilizálták az ábrázolásmódot.

Read more »

Dotwork

Általánosságban az elmondható minden tetoválásról, hogy sok 1000 apró pici tűszúrás (tűpont) összességéből alkot egy képet. A dotwork esetében viszont ezek az apró tűpontok távolsága növekszik, ezáltal jobban elkülönülnek egymástól és ha távolabbról nem is, de közelebbről néhány méter távolságról is akár láthatjuk a jól elkülönült apróbb tűpontokat. A stílus meghatározó mintái a szimetrikus ábrázolás (pl: geometrikus), a negatív tér kihasználása és a 3D hatáskeltése. A dotwork bármilyen más stílussal együtt jól alkalmazható, nagyon homogént kiegészítő lehet. Leginkább feket tintával készül, ez általánosan elterjedt folyamat.  

Read more »

Geometrikus

A geometrikus tetoválások kétségtelenül az egyik legnagyobb erővel tarolták le az emberek ízlését az utóbbi időben. Nem csak önálló de kiegészítő stílus elemként is sűrűn visszaköszön az utóbbi években, és az egyik legközkedveltebb  választás.  Könnyen eshetnénk abba a hibába, hogy ez bizony valami új, valami forradalmi ami csak alig néhány éve, maximum egy évtizede hódította meg a tetoválás világát. Viszont ennél nagyobbat alig ha tévedhetnénk. A geometrikus minták már igen régi gyökerekkel bírnak, és első ránézésre jelentéktelennek hathatnak, bizony erős kapcsolatuk volt(/van) a sprituális és vallási világhoz.

Read more »

Watercolor

Nagyjából 2010-ben jelent meg a tetoválás formájában a stílus, amikor még erősen divatként mutatkozott be. Sok művész jelezte, hogy ez csak egy múló szeszéj, de napjainkban (2022) is jelen van, főleg a női vendégek részére, de olykor előfordul kiegészítő elemként férfiak számára is akik úgy döntenek, hogy színesebb elképzelésükbe elfér a watecolor, akverell festészetre emlékeztető stílusa.

Read more »

Polinéz (maori, hawai, szamoai)

A polinéz tetoválások a Csendes-ócán szigetvilágának tetoválás stílusainak összefogó neve. A tribal/törzsi megnevezés talán többeknek lehet ismerős és azon belül a Maori ami igazán nagy teret hódított magának az utóbbi időkben.

Read more »

Old School

Ahhoz, hogy az old school stílusról beszéljünk, meg kell említeni Sailor Jerry-t. Az ő neve mellett nem mehetünk el szó nélkül és úgy érzem vele kell kezdeni a stílus megértéséhez. Norman Keith Collins amerikai tetoválóművész volt Hawaii-on és tengerész mintáiról lett ismert, innen is ered a beceneve (Sailor).Az ő tetováló stílusa alapozta meg a ma ismert tradicionális (old school) stílus irányzatot. 

Read more »