A polinéz tetoválások a Csendes-ócán szigetvilágának tetoválás stílusainak összefogó neve. A tribal/törzsi megnevezés talán többeknek lehet ismerős és azon belül a Maori ami igazán nagy teret hódított magának az utóbbi időkben.
Könnyen összekeverhetőek a szigetvilág tetoválásai, mivel bizonyos értelemben nagyon hasonlóak egymáshoz. Ezek mindegyike törzsi eredetű, ezért sokkal ősibb mint a mai modern stílusok. A polinéz kultúrában minden törzs egyedi szimbólum rendszerrel dolgozik, ezért az ott élők könnyen felismerik sajátjukat.
és akkor egy kis gyors ismertető a törzsekről:
-
Maori
Új Zéland közelében élő törzs, akik kifejezetten büszkék harcos gyökereikre, viszont pacifista hozzáállással közelednek minden új kultúrához. Az egyik legfontosabb kifejezésük a mana (ami a nyugati világ szóhasználatából is ismerős lehet), jelentése erő, amit istentől vagy egy felső vezetőtől kaptunk.
A Maori tetoválás egyedisége leginkább a tradicionalistásban rejlik, ami a fejre összpontosít. Tehát az arc, áll, szájkörüli rész vagy épp a teljes fej kitetoválása közel sem ritka, sokkal inkább jellemző mint bármely másik testrész. Ennek oka számukra, mivel a fejre felvitt minták csak még rémisztőbbé teszik a viselőjét, és az ellenséges törzsek elleni fellépésnél számukra ez különösen fontos volt. Mindemellett privilégium viselni és csak magas rangu tagokat ruháztak fel vele. Nem üres töltetű minták ezek, mivel a polinézek közül a maori tetoválás folyamata a legfájdalmasabb. Itt nem csupán a testrész érzékenysége miatt, de az eszközök használata által okozott fájdalom is jelentős. Lapos pengéjű vésőket használnak, amik mélyebbre vágnak a bőrbe, mint más törzsek használati tárgyai ezzel is a rituálé próbatételét erősítve. A pigmentet fagyantából, hernyókból és koromból készítik. A Maori tetoválás küllemét az ívelt, vonalak jellemzik, amik egyfajta kacskaringós vonalvezetéssel adják ki a végleges mintát.
-
Hawai
Már az Egyesült Államok része, de régen nem volt annyira modern, mint napjainkban. 800évvel ezelőtt telepedtek meg a szigeten az őslakok és az évek múlásával tették magukévá a környezetet, majd alakult ki egyedi kultúrájuk. A hawaiiak sok isten közül talán a legismertebb Lono aki a béke és a mezőgazdaság megtestesítője
A Hawaiiak Kakaunak hívják a tetoválást, ez a hagyományos neve. Egyediségüket az jelzi, hogy több különálló részletekre bontják a nagy egész mintát és tagoltan lehet értelmezni azt. Szögletes, egyenes vonalakkal ábrázolt mintázatban dolgoznak. Szintén fájdalmas folyamat, mivel élesre csiszolt csontokkal vágták fel a bőrt és úgy juttaták be a pigmenteket a felszín alá. Ez a pigment hamu, korom és a kukui fából volt kikevere. A magas fájdalom miatt a bátorság és az erő jelképévé vált náluk, bár napjainkra sokat javult a módszer és már nem ilyen durva eszközöket alkalmaznak.
-
Márki-szigeteki
A sziget valahol Tahiti és Mexikó között található. Társadalmuk a kiegyensúlyozott egyenlőségre épül és minden rétegnek meg van a maga feladata, és együtt dolgoznak a békéért. Talán az egyik legbékésebb népcsoportként tartják számon őket a szigetvilágban élők között
A pigmentet az ama diófából nyerték ki, amit tűz felett főztek és korommal vegyítették, majd banánfa levélen szárították. Ezután kókuszolajjal, vízzel vagy zöldséglével higították és így egy sokkal tartosabb és időt állóbb festéket hoztak létre mint más szigetlakók. Eszköz tekintetben több fajtát használtak különböző mintákhoz, ami már egy művészibb munkát engedett sejtetni és nem a fájdalmas beavatkozás volt a fő cél. A kultúrájuknak a tettováltatás olyan szociális része, hogy nem ritka esetben a tetováló aki végezte a mintát, hetekre is magához költöztette a „vendéget” amíg dolgozott rajta. Ez idő alatt gondoskodott jólétéről. Inkább volt ez egyfajta közösségteremtő rituálé, mint harci testdíszítés. A minták sokszínűek és az ábrázolásmód sokkal művészibb formákat alkalmazott, kerülte az éles drasztikus vonalakat. A történetmesélés volt előtérben
-
Szamoai
A népcsoport jelentős mértékben támaszkodik a családon belüli hierarchikus rendszerre. Ezt leginkább abban nyilvánul meg, hogy a család feje egy fajta tanítóként van jelen, és tőle tanulják a fiatalok az élethez szükséges tudást.
Kiváló tengerészek voltak, és ezt nem feltétlenül a mai korra kell érteni, sokkal inkább az elszigetelődésük ellenére a szigetcsoport lakosai között ők rendelkeznek a legjobban felépített kenukkal, illetve az elővilág ismeretével. Legalább annyi időt töltenek a vizen, mint szárazföldön. Kiemelkedőek az építészeti tudásukkal és a tetoválási kultúrájukkal egyaránt.
A tatu ahogy a szamoai hívja főként a test díszítésére szolgál. Nincs spirituális vagy hierarchikus jelentősége. Számukra ez mindössze a szépség kibontása. Ez inkább a büszkeség és a szépség szimbolikája, mint bármi másé. Ahhoz, hogy bármely törzstag tetoválást viselhessen engedélyeztetnie kell a helyi vénekkel, akik ha jóváhagyták abban az esetben vethetik a testüket a folyamat alá.
Ezek a minták sokkal inkább emlékeztetnek egy folytonos sormintára, és úgy követik sokszor a testrészt, hogy az illeszkedjen az izomzat vonalához. Valóban a szépség a hajtóerő és próbálja kiemelni az emberi test idomait.
A törzsek tetoválás kultúrája közötti hasonlóság egyértelműen a színhasználat. Kizárólag feketével dolgoznak, és az eszközök is sok egyezést mutatnak. A tetováló fésű mindenhol megjelenik, illetve a kis „kalapács” amivel ütlegelik a tinta bőrbe való bejuttatásának eszközét.
Emellett mindegyik törzsi minta a különböző jelentésük mellett a nagykorúságot is jelzi. A férfivé/nővé érés látható szimbóluma. Nem csak elméleti de gyakorlati módon is. Nemzőképességük után válhattak tetováltakká (férfiak 14-16 évesen, nők 11-14évesen)
Néhány törzsi tetoválás jelentés a teljesség igénye nélkül!
A hármoszög minta
Az egyik leggyakoribb ábrázolás. Ennek iránya bárhogy megjelenthet (felfele, lefele, balról jobbra, jobbról balra) mérettől függetlenül. Cápa fogazat, vagy nyílhegy a leggyakoribb meghatározása. A cápa fogsor a harcias mentalitás vagy a veszélyes kinyilatkoztatás jele.
Dárdafej
Ezt a mintát vonalak kísérik és határolják meg két oldalról, és irányuk akár teljesen szabadon is vezérelhető, indás tekeredés formájában. A megfélemlítés a cél és spirituális töltet a jószerencse egy harcban.
Gyík
A gyík gyakran mennyei/szent állat a polinézek számára. A jószerencse és a szépség jelképe, illetve az ember és isten közti összekötő.
Teknős
Jelképe a törzsek között különbözhet. A szamoaiak számára védelmező állat, míg a hawaiiaknak a béke és a hosszú boldog élet megtestesítője.
Add comment
Comments