Általánosságban az elmondható minden tetoválásról, hogy sok 1000 apró pici tűszúrás (tűpont) összességéből alkot egy képet. A dotwork esetében viszont ezek az apró tűpontok távolsága növekszik, ezáltal jobban elkülönülnek egymástól és ha távolabbról nem is, de közelebbről néhány méter távolságról is akár láthatjuk a jól elkülönült apróbb tűpontokat. A stílus meghatározó mintái a szimetrikus ábrázolás (pl: geometrikus), a negatív tér kihasználása és a 3D hatáskeltése. A dotwork bármilyen más stílussal együtt jól alkalmazható, nagyon homogént kiegészítő lehet. Leginkább feket tintával készül, ez általánosan elterjedt folyamat.
Az irányzat a 80-as években jelent meg Londonban mikor Xed Lehead (mostanra híres tetoválóművész) geometrikus mintákat apró, jól elkülöníthető pontokkal kezdett el megrajzolni. Elmondása szerint korai éveiben a pszichedelikus klubhatások inspirálták az ötletet, bár ez részéről is csak spekuláció. Úgy érezte a sűrű pontozás az ami leginkább kifejezi önmagát, és ezzel tudta kézjelét és egyéni stílusát a tetoválásaiba bele vinni.
Általános jellemzői:
- Általában egy színt használnak a pontozásra (fekete), de néha kettővel is dolgoznak egyszere, ez többnyire a fekete-piros kombinációja
- A stílust nagyobb méretű mintákhoz alkalmazzák a részletessége és aprólékossága miatt.
- A kis tű méret miatt apró részletességgel lehet kidolgozni
- Távolról árnyékoló technikának tűnik, de közelebbről a ”satír” valójában pontok sokaságát láttatja