A japán tetoválás stílus az egyik legpopulárisabb mind közül. Mint minden nagy tradícióval rendelkező tetoválás stílusnak, ennek is talán abban rejlik az egyik szépsége, hogy tényleges jelentéstartalommal vannak felruházva a minták. Ha valaki valóban elmélyed ebben, az megérti milyen nagy kultúra és történelem nyugszik ezek mögött. Ha bárki is ebbe az irányba indulna el, és úgy érezné ez az irányvonal áll hozzá legközelebb, úgy érzem elengedhetetlen ismerni néhány főbb motívum jelentését.
A minták és a mögöttes tartalmuk erős kötelékben állnak, és a kultúrában nem igazán lehet szétválasztani őket. Ezért is tanácsos tisztában lenni mit is fogunk viselni életünk hátralévő részében.
Sárkány
Hatalmas térhódítása miatt a sárkány az egyik legközkedveltebb minta. Részben a tetoválásra vágyók oldaláról, részben pedig sok tetováló oldaláról is.
A tetoválás tekintetében a hosszú, kígyó test miatt izgalmas lendületes minta amit a művész akár körbe csavarhat a vendég teljes kezén, ezzel pedig mozgásba hozza az alkotást.
A sárkány a japán kultúrában isteni lényként jelenik meg, ezért társul hozzá jelentésben a bölcsesség és az erő. Nem csupán átlagos erőről beszélünk itt, sokkal inkább Isteni erőről.
A mitológiai-isteni háttere miatt elementális jelentése is van a sárkánynak. A szél és a víz megtestesítője.
A tradícionális japán tetoválások között a minta cseppet sem az erőszak és a gonoszság megtestesítője! A sárkányok az emberek védelmezői és nagylelkű segítői, akik az emberek felé mindig kedvességgel és segítő szándékkal fordultak a történetekben. Mondhatni az európai sárkányábrázolások tökéletes ellentétei.
Koi ponty
A koi ponty a 2000-es évek egyik meghatározó tetoválásmintája volt. Európába robbanásszerű sikere megkérdőjelezhetetlen, és rengeteg ember döntött úgy, hogy ez a minta lesz az amit élete végéig magán visel.
Általánosságban a halak áramvonalas teste és dinamikája miatt egy jól pozícionálható tetoválás minta, mivel követni tudja az emberi test izomzatát, ezzel esztétikusan kerülhet felhelyezésre.
A koi ponty egy rendkívül izmos hal, aki az áramlattal felfele képes úszni a folyókban, és sokszor akár kisebb vízeséseken is felküzdi magát. Így talán nem meglepő a jelentéstartalom sem amit társítanak hozzá.
Erős, elhatározottság, bátorság. Ezek a legmeghatározóbbak, de sokszor a célok sikeres megvalósítója ként is hivatkoznak rá, és a hajthatatlan kitartás motívuma is. Elemntális kötődése természetesen a víz.
Főnix
A főnix tetoválások több jelentéssel is bírhatnak attól függően milyen kulturális háttérrel bírnak, mivel a japánon túl a görög, egyiptomi és római civilizáció is előszeretettel használta. Természetesen a fő szimbólum az újjászületés és megújulás.
Leginkább piros-sárga és narancssárga színekben jelenik meg, de a főnix mi voltja miatt -a kreativitás egyik 'megtestesítője- akár más teljesen eltérő színekkel is ábrázolható.
A didal megtestesítője, és az állandó tanulás képezi a részét. A tűz mint elementális elem jelenik meg benne.
Tigris
A tigirs az állati erő és vadság megtestesítője. A tetoválás sokszor reprezentálja a betegség és a rossz szerencsét, ezért is látni sűrűn, ahogy egy sárkánnyal küzd (aki a japán kultúra jó/isteni karaktere). A negatív és agresszív töltetet tovább mélyíti, hogy spirituális létsík létezőjeként a roszz lelkek terelője, és testetöltője is egyben.
Az ősz és az északi égtáj őrzője. Ez leginkább a japán florklor történetekben mutatkozik meg. Egyfajta ismeretlen terület birtokosa, amit védelmez.
A szél elem birtoklója, és a japánok hiedelemvilágában a 4 legfélelmetesebb állat egyike.
Fu-Dog vagy Oroszlán
Nem igazán lehet elválasztani egymástól a kettőt, mivel egyszerre reprezentálja az oroszlánt és a kutyát is. Amolyan furcsa keverék ez, ázsiai kultúra sajátja. A kínai ábrázolásokban ugyan úgy megjelenik mint a japánban, ezért ezt inkább egy ázsiai motivumként lehetne besorolni.
A Fu-Dog a templomok és szent helyek védelmezői akik megvédik az embereket a gonosz szellemektől. Ezek a kutyák erős jellemükről ismertek, ehhez pedig a hősies viselkedés párosult.
Csak úgy mint sok más motívum az oroszlán is a jószerencse jelképévé vált.
Kígyó
A tetoválás kultúrában a kígyó az állandó változás megszemélyesítője. Többnyire istenien nőiesnek tartják, és leginkább általánosan női jellemvonásokkal ruházzák fel. Bölcsesség és változás társul megjelenéséhez. Ritkán használják a tetoválás terén egyéni karakterként, többnyire társ motívum egy másik mellett.
Összességében pozitív jelentéseket társítanak hozzá. Csak úgy mint a sárkány, a kígyót is izgalmas mozgása miatt kreatívan lehet felhasználni tetoválás mintaként.
Koponyák és Virágok
A koponya az egyik leggyakoribb minta a tetoválás kultúrában. Többnyire a halál negatív töltetével ruházzák fel, de a japánok sokkal inkább az élet körforgásának szimbólumát látják benne, ami semmiképpen nem rossz.
Élet, halál, változás egyértelmű megformálója, viszont az ősök tiszteletét is reprezentálja csak úgy, mint a hagyományőrzést.
A virágok sokszor esztétikus dekorációként jelennek meg egy nagyobb mintában, és nincs különösebb szerepük, mindössze kitöltő képek egy nagyobb projektben. Viszont ha igazán mélyre ásol a japán kultúrában, hamar rájöhetsz a virágok fontos szerepére, és szinte mindegyik más jelentést hordoz.
Mindegyik virág egységesen hordoz magában általános jelentéseket a japán nézetek szerint. Alapvetően a természetet hivatottak mutatni, és az élet körforgását, a születéstől a halálig, majd az újjászületésig. Őszinteség, szenvedély és tisztaság hármasa pedig ugyan úgy jelen van minden virág megtestesüléseként
Oni maszk
A démon maszk alapvetően a szellem világ egyik megtestesítője, ami azt hivatott mutatni, hogy a túlvilág létezik. Mind e mellett pedig azt is képviseli, hogy a gonoszt és az igazságtalant a démonok büntetik, és figyelik
Ritkább esetekben a jó szimbóluma is lehet, néhány történet főhőse ilyen maszkban tér vissza, hogy igazságot szolgáltasson,.
A gonosz és a jó egységesen megjelenik szimbolikájában, ahogy a védelmező is.
Hannya maszk
A hannya maszk az oni maszkok egyik speciális típusa, ami kifejezetten a női démont reprezentálja. Többnyire vörös színben ábrázolják. Jelentéstartalmában megegyezik a fent emlitettel, viszont sok specifikus tartalmat is társítottak hozzá. Többnyire ezek a női mibenlétéhez köthetőek, és a női alakok általános szimbolikájával bír.
Düh, féltékenység, szerelem, szenvedély, a jó és rossz megítélője, kísértő múlt, színház, bölcsesség, eredendő gonoszság, jó szerencse és neheztelés.
A hannya maszk viselői mindig meggyötört női szellemek a japán történetekben.
Hullámok
A víz hullámzása az egyik legfelismerhetőbb ábrázolás mód a japán kultúrában. Csak úgy mint sok más szimbólum a hullámok is kettőséget rejtenek magukban. Jó és rossz szerencse hordozói egyaránt lehetnek, hisz ki tudja mit hoz magával az élet ami jelen esetben a víz és a hullámok pedig maguk a jövő megtestesítői.
A hullámok magát az életet szimbolizálják és az állandó változást.
Ez az ábrázolás háttérelem, és kitöltő mintázat a tetoválásokban, egymagában nem igazán használják fel. Többnyire feketével jelenik meg a bőrön.
bónusz minta - Szamurái
Azért bónusz minta, mivel a szamurái tetoválásoknak nincs akkora kultúrája, mint a fentebb említetteknek. Tulajdonképpen nem is igazán rendelkeznek mind azzal a háttértörténettel mint a korábbiak, mivel azok a Yakuza csoportok által megalkotott komoly tradíciókkal bírnak. ennek ellenére az utóbbi 2 évtizedben ezeknek a népszerűsége is megnövekedett, ezért gondoltam megemlíteni, ha már úgy is a japán tetoválásoknál járunk. Bár az is igaz, hogy fel-fel tűnnek a Yakuzák testén de talán ezek a legritkábbak mind közül.
A minta magában hordozza mind azt amit a szamurájokról tudunk. Japán harcosok, akik életüket áldozták a védelemért. A lojalitás, becsület, bátorság, erő és férfiasság megtestesítője. Popkultúrális alakja meghódította ázsia egész területét, angliát, és amerikát egyaránt. A kerakter elengedhetetlen tartozéka a kardja, ami mondhatni elengedhetetlen, hogy megjelenjen a kezében, vagy a felszerelése között.